Szymon Godziemba-Trytek (1988)

Kompozytor – rezydent Chóru Polskiego Radia w sezonie artystycznym 2016/ 2017

imitWykonanie i prawykonanie utworów Szymona Godziemby-Trytka odbywa się i jest współfinansowane
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”

SZYMON GODZIEMBA-TRYTEK

Kompozytor, teoretyk muzyki, ur. 21 lutego 1988 roku w Bielsku-Białej. W 2013 roku ukończył studia kompozytorskie II stopnia (dyplom z wyróżnieniem) w klasie Mariana Borkowskiego oraz studia w specjalności teoria muzyki w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2008-2010 studiował kompozycję u Marka Jasińskiego. W 2009/2010 roku odbył stypendium w ramach programu ERASMUS w Istituto Superiore di Studi Misicali „Achille Peri” w Reggio nell’Emilia we Włoszech, pod kierunkiem Andrea Talmelli. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Szymon Godziemba-Trytek jest laureatem nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach kompozytorskich, m.in.: I nagrody na XII International Composer Competition „Musica Sacra Nova 2016” w Cambridge za Beatus vir na chór mieszany a cappella (2015), I nagrody na międzynarodowym konkursie kompozytorskim EACC12 Choral Composition Award w Graz za Beati na chór mieszany a cappella (2012), III nagrodę na X Composer Competition „Musica Sacra” w Kolonii za Miserere mei Deus, miserere mei na chór mieszany a cappella (2014), III nagrody ex aequo na VII Konkursie im. Karola Szymanowskiego za Tre Episodi na orkiestrę (2013), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Fides et Ratio” za Salomon na chór i organy (2009), I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną za O vos omnes na chór mieszany a cappella (2012), wyróżnienie na II Konkursie Kompozytorskim Opus 966 za Nox praecessit na chór mieszany a cappella (2014), wyróżnienia na XIII Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego za A Wanderer’s Song na chór dziecięcy (2015), laureatem V Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego za Wietnam na oktet wokalny (2014).

Utwory Szymona Godziemba-Trytka znalazły się w repertuarach wielu festiwali (MFMW Warszawska Jesień, Gaude Mater, Legnica Cantat, Europäisches Festival für zeitgenössische geistliche Musik, International Choral Festival Missoula, Cork International Choral Festival) i koncertów w Polsce oraz zagranicą (Austria, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, USA, Wielka Brytania oraz Włochy). Wykonywane były przez takie zespoły jak: Filharmonia Pomorska, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Gorzowska, Baltic Neopolis Orchestra, Trinity College Choir (Wielka Brytania), Jauna Muzika Vilnius Municipal Choir (Litwa), Youth Choir Kamer (Łotwa), Chór Polskiego Radia, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór Politechniki Gdańskiej, chór i orkiestrę Stowarzyszenia Mozart 2003. Kompozycje Szymona Godziemba-Trytka zostały opublikowane przez wydawnictwa krajowe (Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego) i zagraniczne (Schott Music w Mainz, Helbling Verlag w Innsbrucku oraz Carus-Verlag w Stuttgarcie). Mecenat nad twórczością kompozytora trzykrotnie sprawowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca (Etnos, Magnificat, Folk Symphony).

Szymon Godziemba-Trytek uhonorowany został nagrodami i stypendiami artystycznymi, w tym:
Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2012), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia (2012), Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wyróżniających się studentów (2013), Stypendium Fundacji Grazella w dziedzinie muzyki (2013), I miejscem w plebiscycie Rumaki 2013 organizowanym przez Grupę Kapitałową Makrum S.A. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i godne reprezentowanie województwa kujawsko-pomorskiego w kraju i na świecie.

foto: Dariusz Barabaś

Koncerty z dziełami Szymona Godziemby – Trytka w ramach programu kompozytor – rezydent

30 grudnia 2016
NOSPR, Katowice, PL